מאמרים

חוק זכויות יוצרים - חלק שני

שעלו לך כסף רב, שעות של מחשבה והגיגים, אתה מבטיח ללקוחותיך שהם רכשו פריטים יחודיים, אקסקלוסיביים שיהיו נדירים ברחובותינו, הלקוח משלם בהתאם וביד רחבה ולבסוף מגיעה חברת הדפסה על חולצות, גונבת את הרעיון בעזרת מדפסות חולצות ומוציאה לשוק מאות ואולי אלפי יחידות שנראות מאד דומות לחולצה הייחודית שלך, אך בחצי מחיר או אפילו עשירית ממחיר מחיר לעיתים.
בתי המשפט ברחבי העולם בכלל ובארץ בפרט, החלו לגלות רגישות הולכת וגוברת לנושא זכויות היוצרים. העובדה שהטכנולוגיה הולכת ומשתפרת, רק מבטיחה שתהליכי העתקה ושכפול יהיו קלים הרבה יותר, זמינים ומהירים. ברור לכולם שלזכויות יוצרים יש יותר מכל דבר אחר ערך רוחני, לא תמיד השווי בפועל הוא מה שמגדיר את חומרת העבירה אלא העובדה שהקניין הרוחני של אדם מסוים, סוחר או אמן, הופר ונרמס ברגל גסה. לא יעלה על הדעת שכל אחד שקנה כמה מדפסות, ייקח לך את הרעיון שלך וינשל אותך מן הדיבידנדים להם אתה זכאי.
האכיפה אחר זכויות יוצרים הולכת ומשתפרת, מרבית אתרי האינטרנט בעולם, חסומים להורדות חינמיות. כשמתבצעת הורדה דרך אתר מסוים, כבר יודעים להשאיר לאמן וליוצר את החלק שלא בעוגה. אמנים רבים רואים היום ברשת האינטרנט דווקא את האור בקצה המנהרה משום שדרך המדיה הדיגיטלית, ניתן לנהל מעקב ולהגביר את הפיקוח על הורדת יצירה. גם אם זהו לא פתרון הרמטי, זהו פתרון משופר.

חזרה לחלק ראשון